Tak takhle NE

25. března 2015 v 20:53 | Vaše Anny |  Jdeme s dobou
Pokud se chystáte na nějakou akci ve stylu 20. let, nevíte jak se obléci a nechcete vypadat jako jeden velký kýč, prosím, věnujte tomuto článku pozornost. Jak jsem se již zmiňovala, nechci tu publikovat texty o módních stylech jednotlivých dekád a rozbory dobových prvků, nicméně toto si zkrátka nemohu odpustit. V poslední době se čím dál tím častěji setkávám s tzv. "flapper dress", což je obvykle kompletní kostým na maškarní či jiné šibřinky, "podle" módy 20. let. Slovo "podle" jsem schválně dala do úvozovek, protože takovýto oděv většinou nemá s 20's společného prakticky nic! Proto bych zde ráda osvětlila, co skutečně NEJSOU klasické prvky této oblíbené dekády. Bohužel jsem nenašla žádnou fotografii, která by obsahovala všechny pekelnosti, které zákazníkům prodejce kostýmů obvykle cpe jako echt dobové, takže musím použít více snímků. Pro pobavení připíši i originální název kostýmu, takže se na mojí stránku dostane i slovo "sexy" :D Samozřejmě zde nikomu nechci zakazovat obléci se kýčovitě až na půdu, ale popravdě mě docela mrzí když někdo hyzdí mé oblíbené období takovými odpornostmi. Tento článek je zkrátka věnovám lidem, kteří se nechtějí nechat opít rohlíkem a touží se obléci podle SKUTEČNÝCH dvacátých let.
model 1. - Flap Happy Sexy Flapper Costume
Takže začínáme pěkně hardcorově...:D Popravdě když se na modelku kouknu, musím chvíli přemýšlet, co tady je vlastně DOBŘE. Ale jak jsem předeslala, hodlám zde popsat chyby, tak s chutí do toho.

1) dlouhé rozpuštěné vlasy - Toto je samozřejmě pitomost na n-tou. Netvrdím, že ve dvacátých letech musela mít nutně každá selka z Podkarpatské Rusi velmi módní kraťoučké mikádo, ale když už, do háje, mám předvádět "sexy" dívku, tak ta by zaručeně v takovémto rozcuchu nešla ani před dům.

2) make-up - Zdánlivě možná nepodstatná věc. Nicméně ten slečnin je v takovém rozporu s dobovým, že mě to praštilo do očí skoro víc než ten tradiční strašidelný outfit. Aspoň mohla použít rudou rtěnku když nic jiného.

3) "péro na klobouku" - (ve vlasech) Opět něco, co by si v 20's éře nevzala ani ta nejlevnější prostitutka. Ano, nosilo se spoustu ozdob do vlasů, ale hnusný vypelichaný peří na flitrované gumičce...Seriously?!

4) obojek/stuha - K tomu není, co říci. Tohle se prostě nenosilo.

5) ten příšerný hadr (šaty) - Bože, bože, bože!!! Co na TOMHLE má být dvacátolétovské?! OBTAŽENÉ šaty s výstřihem jak do bordelu (dnešního ovšem)? A ta délka sukně! Pokud se někdo chce obléci výrazně podle 20's, jasná volba jsou volné, neobtažené šaty, protože v té době byla moderní chlapecká postava (ten výstřih opravdu dodává modelce na "mužnosti" :D). Sukně se ve dvacátých letech opravdu radikálně zkrátily, až ke kolenům (nikoliv pod zadek).

6) boa - Naprosto nedotažený prvek. Boa se jistě vyskytovala, ale skutečná z peří. Rozhodně ne šunt z polyčehosi.

7) rukavičky - Blbost i z dnešního hlediska, dlouhé rukavice se nosí zásadně k dlouhé večerní toaletě.

8) kouzelná hůlka (prý špička) - Takto dlouhé špičky ve dvacátých sice již existovaly, nicméně na "flapper" fotkách se vyskytují v minimální míře, to znamená, že nejde o typický prvek této doby (podobné špičky proslavila až o několik desetí později Audrey Hepburn). Navíc si připočtěte jako materiál ten nejlevnější plast a kýč jak hrom je opět na světě.

9) nohy - Ano, i zde je problém. Boty teď nechám ještě minutku spát, ale právě díky nim lze vidět, že modelka je na boso. Naprosto NEPŘIJATELNÉ pro tuto éru. K údajně večernímu kompletu je to úplná svatokrádež.

10) sandálky - Pominu-li, že na večer se takovýto typ bot naprosto nehodí, ten podpatek je totálně mimo. Ve dvacátých letech naopak "frčely" velmi nízké podpatky, high heels sotva někdo znal! K omotaným lýtkům se odmítám vyjadřovat.

Další blbosti:

model 2. 20's Debutante Adult Costume - Co ten účes alá Týfová z "Marečku, podejte mi pero!" ?!


model 3. Ladies 20's Silver Fringe Dress - Tak tohle mě i pobavilo. Ten pas pod prsy :D :D A podvazky drsně deset cm pod sukní :D To už ani nejde brát vážně.


model 4. 20's Fashion Flapper - Můj smích stále nekončí. Černoška s blond parukou a červeným podvazkem uprostřed nohy na síťovaných punčocháčích?! Nebudu vysvětlovat proč je to dobově špatně. Tohle žádný člověk s pudem sebezáchovy nemůže obléci! :D


Abyste se trochu pobavili i vy, přidávám fotky ze svého maturáku, kde mě bohužel takto taky znásilnili. Teď to beru s nadsázkou, ale tenkrát mi opravdu bylo do breku. Dokonce jsem si s sebou na focení musela vzít láhev Jack Daniel's, abych se tam psychicky nezhroutila :D

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gabrilei gabrilei | Web | 27. března 2015 v 16:01 | Reagovat

sice tomu opravdu nerozumím ale ty popisky mě opravdu pobavily a to i já takovej neznalec poznám že to prostě nemá nic společného s 20's

2 Anny Lunden Anny Lunden | Web | 27. března 2015 v 16:29 | Reagovat

[1]: Popravdě nejsem na 20's také úplný odborník, ale tohle je prostě do očí bijící. Spousta lidí si pak nakoupí takové kostýmy za spoustu peněz a výsledek je tahle hrůza...Třeba tak aspoň někoho varuji :D

3 Odula Odula | Web | 8. dubna 2015 v 12:59 | Reagovat

Ano, přesně tak... Jsem ráda, že se kritika dostala na další blog, snad se tyto myšlenky podaří šířit dál.

4 Anny Lunden Anny Lunden | Web | 8. dubna 2015 v 17:51 | Reagovat

[3]: Kéž by se nám podařilo zastavit všechny nebožačky, které chtějí nacpat peníze do tohohle kýče...

5 Dasha Marlen Dasha Marlen | Web | 17. dubna 2015 v 20:57 | Reagovat

Já jsem extrémně tolerantní a nekonfliktní člověk, navíc si dobře uvědomuji, že sama nemám vše dost vychytané a moje začátky byly katastrofální, nicméně taky sleduji pár věcí, které mi normálně pijí krev :-D Na párty ať si každý chodí jak chce, ale pokud jde o regulérní prezentaci tehdejší módy, jež se nese ve stylu, který jsi výše popsala, to je trochu silná káva i pro mě 8-O Jen mi asi stále chybí tenhle drive, co máš Ty, abych o tom taky napsala... :-D Možná někdy se taky odhodlám :-D

6 Anny Lunden Anny Lunden | Web | 19. dubna 2015 v 9:40 | Reagovat

[5]: Jiná dekáda z první poloviny 20. století se asi tak šíleně zprznit nedá. Nejvíc mě rozčiluje, když někdo napíše, že šel podle módy 20's (kamkoliv!) a má na sobě tento postroj. :D Ale bohužel díky masáži různých kostýmových online prodejen si pak skutečně nějaká děvčata mohou myslet, že se tak chodilo. To je na tom ten masakr. Proto se snažím šířit osvětu... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.