Výletujeme dobově

23. srpna 2015 v 13:41 | Vaše Anny |  Jdeme s dobou
Možná si říkáte, že s tímto článkem jsem přišla poněkud jako s křížkem po funuse, když už léto pomalu ale jistě odchází, nicméně já se domnívám, že právě tato doba výletům přeje více, než úmorná červencová vedra. Na konci prázdnin, kdy začíná babí léto, si člověk může vychutnat tu pravou výletnickou atmosféru, aniž by s sebou musel vláčet litry vody a opalovacího krému. Navíc se každé děvče i chlapec školou jakoukoliv ještě povinni snaží využít poslední příjemné dni a tak se výletuje o sto šest. Naneštěstí velká část lidí, kteří vyznávají vintage styl, snaží se tak oblékat pouze do města a na podobné příležitosti, ale při výletnických toulkách na dobové oblečení resignují. Někomu to tak vyhovuje, to je samozřejmě jen a jen jeho věc, někdo však zkrátka neví, jaký oděv by zvolil. Právě pro takové jsem si připravila toto krátké povídání o výletnické módě v letech třicátých a čtyčicátých. Věřte, stačí pár detailů a můžete se stát dobovými výletnicemi velice snadno!

Jak je známo, již za první republiky se stal tramping vysoce moderní záležitostí, především u omladiny. Právě proto bylo nutné tomuto trendu uzpůsobit některé oblečení. Na začátku třicátých let tak vstoupila do dějin tuzemské módy například tepláková souprava. Avšak nenechte se mýlit, tepláky patřily pouze na speciální trampské příležitosti, jakou je například opékání špekáčků hluboko v lese, a i tak byly ještě ve čtyřicátých letech především staršími lidmi považovány za zcela nepřípustné, obzvláště oblékla-li je dívka.
Pokud mladá žena toužila provozovat turistiku, o mnoho vhodnější pro ní byly šortky. Ty se staly víceméně tolerovanými, za předpokladu, že příliš neodhalovaly nohy. Takové dámské dobové šortky měly zpravidla pevný pas a zapínání na boku. Šortky v pase na gumu, byly určeny výhradně dětem, pro dospělé lidi se zkrátka nehodily. Délka se pohybovala od kolen směrem nahoru, příliš krátké by však jistojistě byly považovány za nemravné.
Na méně náročné výšlapy samozřejmě mohla být vzata i nějaká pohodlnější sukně, nejlépe pod kolena či do půli lýtek, avšak ve své době to nebylo zrovna moderní, pro mladá děvčata kralovaly rozhodně výše zmíněné šortky. Naopak k výletu automobilem se taková skládaná sukně se sportovním kabátkem hodila více než dobře. Pro chladnější dny mohla být použita taktéž vlněná kalhotová sukně, která zažila svůj boom spíše již na konci třicátých let.
Co se týče bot, k těm snad jen pár slov. Musíte volit tak vhodně, aby byly v souladu s náročností výletu. Zkrátka, baťovy dřeváčky se zrovna na túru po horách nehodí, ale to jistě cítíte samy, je to stejné jako se současným oblečením. Pokud se chystáte pouze na procházku k řece, sandálky na rozumném podpatku jistě nejsou špatnou variantou. Stejně tak, když plánujete krátký výlet do blízkého lesíku, dobře upotřebíte obyčejné kecky. Jste-li ovšem skutečnou nadškyní do turistiky, Baťovy dobové reklamy by vám určitě doporučily jejich kvalitní šněrovací obuv. Do nepříznivého počasí vám dozajista udělají dobrou službu i klasické kožené polobotky. Chodilo se podle typu bot buď normálně naboso, anebo s tradičními bílými ponožkami nebo podkolenkami.

Tak. Nyní jsme tedy do půli těla oděny. Ale co vzít dále, co nahoru? Opět se nabízí několik různorodných variant.

Uděláme-li návrat k prvotnímu trampingu, oblíbenými se stala obyčejná trikotinová trička. Ale! Zde platí podobné pravidlo jako u tepláků a teplákových souprav. Tričko sice není tak pobuřující záležitostí, nicméně také se příliš nehodí než k táboráku a do lesa. Za věrnějšího a častějšího společníka do přírody si tak dívky volily košili či polokošili a různé živůtky, třeba i s odhalenými zády. Samozřejmě podle dobového trendu, takový musel být mírně podkasán a zasunut do šortek či kalhot. Jestliže bylo děvčeti chladno, přehodilo před sebe nějaký (většinou ručně) pletený svetřík, vestičku a nebo dokonce větrovku. V oblibě byly také celkem strohé sportovní kabátky. Dá se tedy říci, že co se vršku týče, možností je víc než dost a tak jde docela lehce vybrat něco ze svého šatníku, ačkoli nejste zrovna zapálenou sběratelkou dobové módy.

Ještě trochu povídání k doplňkům. Chystáme-li se do přírody, na hlavu se nehodí žádný apartní klobouček ani jiný podobný výkřik módy. V létě stačí klasicky naondulované upravené vlasy, popřípadě doplněné o nějakou tu mašli či šátek. Když není úplné horko, můžeme také sáhnout po obyčejném plstěném baretu. Na výlet nenosíme kabelky jako do města a to především proto, že bychom měly neustále plnou jednu ruku. Plánujeme-li veliký a náročný výlet, jistě nic nezkazíme praktickým batohem, na menší procházky postačí kabela přes rameno. Žádné jiné doplňky, či dokonce šperky nemohu doporučit.

Já jsem nadšená příznivkyně originálních kousků, které mají svojí skutečnou historii a hodnotu, ale je snad jasné, že v tomto ohledu skutečně není dobrý nápad, oblékat takové oblečení. Naopak bych doporučila projít důkladně svoji skříň a pokusit se něco zkombinovat z již zakoupených oděvů, popřípadě podívat se v konfekcích a bazarech. Zkrátka je potřeba objevit takové pohodlné oblečení, ve kterém se budete cítit příjemně a nebude potřeba každou chvíli kontrolovat, zda se něco neumazalo nebo neponičilo. Jde hlavně o to, vyzkoušet si svoji oblíbenou dobovou módu i jinde, než v ulicích města. A když se outfit příliš nevyvede, nic se neděje, vždyť jde jen o výlet! 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 20. listopadu 2015 v 19:56 | Reagovat

Díky za tento článek!

2 Anny Lunden Anny Lunden | Web | 18. prosince 2015 v 9:40 | Reagovat

[1]: Není zač. Jsem ráda, jestli se líbil :)

3 Uci Uci | E-mail | Web | 4. února 2016 v 15:36 | Reagovat

Skvělé tipy, třeba kalhoty typu culottes se dnes zase nosí, takže by se daly krásně využít.
Mě by ale hlavně zajímalo: ta 4. fotka je dobová? Mě přijde až moc současná... Holé břicho, ten postoj a boty na nohách vypadají úplně jako Tom´s. Mezi ty ostatní mi nezapadá...

4 Anny Lunden Anny Lunden | Web | 5. února 2016 v 8:11 | Reagovat

[3]: Děkuji. Abych řekla pravdu, také jsem si s tím notnou dobu lámala hlavu. Fotka je jiná, zvláštní, ale rozhodně zajímavá. Bohužel podle stránky nálezu (tu už si teď nepamatuji) se také nedalo určit z jakého období vlastně je. Každopádně i v případě, že by byla současná, tak ji považuji za hezkou vintage inspiraci :) Odhalený proužek břicha bych za takový "prohřešek" nebrala, zvlášť v 1940s, kdy už se móda poměrně uvolňovala, tím spíše por mladé ženy, a krátké živůtky na léto a na sport nebyly nic neobvyklého ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.