Šatník

Dobové jaro a prokrastinace

28. dubna 2016 v 17:24 | Vaše Anny
Po dlooouhé době jsem se konečně dostala sem, ke své "dobové" novodobé zábavě. Od posledního článku se stále dělo tolik věcí, že jsem neměla ani pomyšlení na to, rozepisovat něco u počítače. Abych řekla pravdu, rozepsaný nový text jsem měla už asi v polovině minulého týdne, ovšem pokus ztroskotal ve chvíli, když domů přišla moje matka a provokativně začala v televizi sledovat film s mojí milovanou Anny Ondrákovou. Jak to pak dopadlo, už sami vidíte :D Nicméně nadchází opět období zkouškové, a co jiného v této době podnikat, než cokoliv na hony vzdáleného od studia! No a tak tedy píši...
Teď na jaře zase čekáme největší z "dobových" událostí roku, kterou jsou samozřejmě Slavnosti Svobody. Co to vlastně povídám o čekání? Vždyť už nedočkavě klepou na dveře! Dnes je to na den přesně 8 dní do začátku této tradiční akce. Stejně jako loni, ani my v Plzni neleníme a nachystaly jsme si dvě velké módní přehlídky. Doufám, že vše se vydaří tak, jak má a zase si užijeme spoustu legrace. O bližším programu zatím pomlčím, to bude překvapení. Všechny tímto tedy srdečně zvu na plzeňské Slavnosti! V případě, že se skutečně ani při nejlepší vůli nemůžete dostavit, určitě sledujte alespoň tuto stránku, slibuji, že nějaký report sem poskytnu :)

Aby to nezůstalo jen u "suchého" vyprávění, za ten dlouhý čas jsem se vybavila alespoň několika novými ukázkami svých outfitů. Milovníci a milovnice "starých hadrů" se tedy zase mohou něčím inspirovat. Alespoň doufám! :)


1. Omegások
No a začneme pěkně zostra. Jak jsem již několikrát zmiňovala, mimo dobové módy také upřímně miluji rockovou hudbu, mezi níž vyniká moje oblíbená maďarská skupina Omega (asi znáte podle největšího hitu Gyöngyhajú lány, aneb "Brichtova" Dívka s perlami ve vlasech). A právě takto to vypadá, když se sejdou nejvěrnější fanoušci této kapely. Musím uznat, že si mě skutečně "hýčkají" a jsem mezi nimi úplně spokojená.
A teď už k oblečení. Vzhledem k tomu, že i další koncert se odehrával v prostředí kostelním, zvolila jsem spíš outfit "počestné" slečny. Dlouhý tenký kabát dělá téměř dokonalou třicátkovou siluetu. I klobouček zůstává poněkud formální, byť usedlost rozbíjí veselé jarní květy. Lišku Anežka mi nebyla pouze na ozdobu, zima byla s prominutím jak "prase". U bot a kabelky jsem musela hledět spíše na pohodlí, než na eleganci, protože cesta do Maďarska byla poměrně daleká.

klobouček = zakoupen na Fleru (asi originál konce 1930s)
liška Anežka = poděděná po babičce (mladší, ale "retro", tipuji tak konec 1950s)
kabát = second hand se sjednocenými cenami
kabelka = vyhraná na Aukru (dle prodejce první republika)
polobotky = zakoupeny na Fleru (originál 1940s)

2. Čtyřicátky ve sportovním
Jaro nám sice poslední dobou přichystalo nejednu studenou chvilku, ale i tak se pomalu po zimě vydáváme na různé kratší i delší výlety. Sportovní a výletové outfity jsem zde již několikrát popisovala, tak zase jen taková obdobná variace. Kalhotová sukně a bílé ponožky to jistí vždy!

klobouček = vyhraný na Aukru (tipuji 1940s)
šála = hrabací sekáč
sako = Vintage Art České Budějovice (asi 1980s does 1940s?)
kabela = second hand se sjednocenými cenami
kalhotová sukně = F&F Tesco
dlouhé ponožky / podkolenky = poděděny po matce (originál "retro")
polobotky = Deichmann
3. Svatebčanka
Jako poslední jsem si připravila poněkud výstřednější outfit, který jsem (jak už název napovídá) využila na jednu svatbu. Ta se měla nést v duchu červené a bílé. Jelikož jsme však nebyli zvanými hosty, ale pouhopouhými přihlížejícími, rozhodla jsem se barvy zas tak "nehrotit". Nakonec se však ukázalo, že téměř všichni svatebčané se na přání nevěsty svorně vykašlali, a tak jsem já, exot, skoro nejlépe dodržela dress code. Spolu s blížícími se Slavnostmi jsem se nevyhnula ani určité zvířátkovské extravaganci.

klobouček = Fler, viz. výše
sako = second hand
šálka s hranostajovými ocásky = starožitník (originál první republika)
kabelka = zakoupena na Fleru (originál 1930s)
sukně = poděděná po tetě (nějaké 1970s "retro")
lodičky = second hand

Oděvy z poslední doby posbírané

6. října 2015 v 19:15 | Vaše Anny
Po malém filosofickém výlevu ohledně idealisace, přidávám zase článek oddychový, který lehce mapuje mé nedávné módní variace. Tentokrát jsem se ani neobtěžovala rozlišovat na oděvy běžného dne či pro jiné příležitosti, zkrátka jsem sem naházela vše, co mi přišlo pod ruku. Přeci jen pro trochu toho pořádku, mohu napovědět, že se jedná o několik vycházkových outfitů a o několik formálních. Tak se prostě jen odreagujte mými dobovými pokusy :D1) Nagyon kedves kislány
Nerada jsem vás nyní zaskočila tímto "exotickým" názvem, ale tato fotka má zkrátka svojí historii. V nedávné době se konal koncert mé oblíbené kapely, kam jsem se bohužel nemohla dostavit kvůli špatné dopravě (jednalo se o malé město na východu Maďarska, navíc to bylo v období, kdy hlavní nádraží v Budapešti okupovali uprchlíci). Protože jsem se se zpěvákem již několikrát bavila a mohu ho teoreticky označit za svého známého, rozhodla jsem se mu poslat alespoň pozdrav ze svého rodného města. Kamarádka, která mu ho potom předala, mi oznámila, že měl velkou radost a označil mě jako "nagyon kedves kislány" - velmi milé děvčátko (je mu dvaasedmdesát, tak mu to děvčátko/holčičku velkoryse odpouštím :D). A co může dívku více potěšit, než pochvala od jejího idola?

klobouček = vyhraný na aukru, 30's/40's originál
šaty =
od mé kamarádky z Vintage Boutique Plzeň, protektorátní originál pocházející přímo z našeho města - jsou moje snad největší láska, záměrně jsem je volila pro tuto fotografii :D
kabelka = z Fleru, 30's originál
rukavičky = Vintage Boutique Plzeň, co já vím - 40's originál asi
střevíčky = Baťa limited edition, jak nádherně sedí do 40's !

Výletnice Anny

23. srpna 2015 v 14:45 | Vaše Anny
Dovolím si přiložit ještě malý dodatek k dnešnímu článku o výletování. Ráda přidávám skutečné dobové fotografie k povídání o módě, aby se čtenáři mohli přesvědčit, že si nijak nevymýšlím a že opravdu se nosilo to, o čem píši. Také u "výletového" příspěvku je možnost prohlídnout si autentické výletnické oděvy. Nicméně i já se občas vydám někam na toulky a proto chci ukázat také fotografie vlastní. Jelikož se stále nepovažuji za stoporocentně autentickou, přidám je tady pěkně odděleně s několika málo slovy k nim.

Tato fotografie je zcela nejčerstvější, jelikož vznikla při včerejším rodinném výletu do Brd. Nejsem moc spokojená s tím, že pózuji zrovna u zámku (v Mníšku), protože je zřejmé, že oblečení je spíše sportovní, než na zámeckou prohlídku. Na svoji obhajobu musím říci, že návštěva Mníšku byla doplňěná o dva výšlapy lesem, takže jsem ještě naopak měla strach o svoje "slušné" oblečení :D Takto nějak si představuji oděv pro střední turistiku a tomu ta včerejší vcelku odpovídala.

baret = z Vinted
košile s vestou = nějaký sekáč, myslím, že původem z Orsay
kožená kabela = vše za 49,-
kalhotová sukně = výprodej F&F
bílé ponožky/podkolenky = po mámě
polobotky = Deichmann

Oděvy běžného dne II.

8. června 2015 v 11:25 | Vaše Anny
Opět jsem nasbírala několik svých kreací na téma léta čtyřicátá, tentokrát samozřejmě spíše se zaměřením jaro/léto. Omlouvám se za nejednotnost fotografií, ale málokdy se stane, že bych někde vyloženě pózovala na zaznamenání šatů, takže snímky povětšinou pocházejí z různých akcí.1) Dívka protektorátní
Kdo četl můj příspěvek o poslední dobové přehlídce, jistě snadno identifikoval, že oblečení pochází právě z ní. Účelem bylo sestavit komplet vhodný na vycházky a další neformální akce. Chudé oblečení tohoto nelehkého období měl rozjitřit výrazný apartní klobouček s drze vyzývavou květinou. (Fakt mě těší ten obří baťoh v pozadí... :D)
klobouček = původem z Fleru - originál 30./40. léta
bílá košile = z nějaké neznámé konfekce
sáčko = kupováno v sekáči, značka tuším St.Olivier
sukně = po tetě - pravděpodobně 70's or 80's does 40's
kabelka = bohužel je prakticky neviditelná, je to takové to velké "psaníčko" s uchem vzadu, z Fleru - originál 30. léta
boty = z Fleru - originál 40. léta (a pekelně maličké)

Kde brát a nekrást?

10. dubna 2015 v 15:44 | Vaše Anny
Rozhodla jsem se vytvořit soupis obchodů, kde se dají poměrně snadno sehnat kousky, které vám alespoň připomenou 30. a 40. léta, popřípadě z této éry skutečně pocházejí. Dá se tedy říci, že jsou to přesně ty typy zařízení, které vyhledávám i já. Kde nejčastěji dobře pořídím se dozvíte právě v tomto příspěvku.

Vintage obchody

Samozřejmě to nejjednodušší, nejspolehlivější, (většinou) nejkvalitnější, avšak také nejdražší řešení. Pokud člověk zkrátka potřebuje něco opravdu speciálního a nemusí hledět příliš na cenu, v pravověrném Vintage nakoupí nejvíce uspokojivě. Taktéž se tato varianta hodí pro začátečnice či ženy, které se chtějí obléci dobově pouze na určitou akci, protože přijdete, sdělíte svůj požadavek, a pak už jen čekáte, co pro vás bude vybráno. Nespornou výhodou je také to, že obvykle velmi přesně víte, jakého stáří oděv skutečně je, popřípadě, je-li prodávající skutečně svědomitá/ý, můžete zakoupit i šaty v podstatě s "rodokmenem" - dozvíte se kdo je nosil, odkud pocházejí a další zajímavé okolnosti. A toho je třeba si cenit. Ovšem, jak jsem již zmínila, pro spoustu lidí může být celkem problematická cena. Samozřejmě se obvykle nejedná o desitisíce, ale představovat si, že ve Vintage seženete originální třicátkové šaty v prvotřídním stavu do tisíce korun, je naprostá utopie. Důvody si můžete dovodit snadno - prodávající v takovémto obchodě by měl být odborník, znalec a tudíž ví, kde se pohybují ceny dobových šatů. Navíc i on šaty většinou odněkud objednává a jelikož Česká republika není zrovna zlatá studnice, zboží jde obvykle ze zahraničí, takže k původní ceně musí nutně přibýt poštovné, clo a jisté procento pro obchodníka, zadarmo je přeci prodávat nebude. Proto, když jdete do Vintage obchodu s tím, že si skutečně něco chcete pořídit, připravte si jistou sumu a neodsuzujte prodávájícího, že má přemrštěné ceny. Většinou totiž nemá. A není nic jednoduššího si zjistit, jak se to má s cenami v zahraničí a pak teprve soudit :)
Mám jen dva oblíbené, které splňují moje požadavky a mohu je tudíž s čistým svědomím doporučit:

Art Deco Galerie - celkem proslulý obchůdek v Praze (stačí vygooglit), se skutečnými dobovými poklady a nezaměnitelnou majitelkou, která vás prostě dostane...

Vintage boutique - plzeňský obchod, o kterém mohu říci jen to nejlepší - zboží je pečlivě vybrané a vždy (!) čisté, přístup k zákazníkovi brilantní (i když si to leckdy ani nezaslouží...:D), mimo jiné je to také místo, kde mě můžete potkat až několikrát do týdne...:D

Z obou zmíněných podniků mám několik překrásných kousků se kterými se všude akorát chlubím, takže myslím, že opravdu stojí za to jednou za čas si ušetřit...

(moje milované protektorátní šaty z Vintage b., původem z Plzně, rukavičky taktéž z VB)

Padesát odstínů protektorátní hnědi

22. března 2015 v 19:02 | Vaše Anny
Když už jsem začala dopoledne realizovat ten nápad s odkrýváním své garderoby, nemohla jsem si odpustit tento příspěvek. Odpoledne jsme vyrazili za prarodiči na venkov, tak jsem neváhala a náležitě se na výlet připravila. Nutno podotknout, že toto skutečně NENÍ oděv na běžný den, natož pak do města. Je to spíš taková třešinka pro ty, kteří chtějí být doboví i mimo civilizaci. Snažila jsem se obléknout jako typický výletník 40's/protektorátu, zkrátka jsem si s tím vyhrála. Taktéž by se můj oděv mohl hodit i pro motoristiku té doby. Přidávám pár fotek z "dobové procházky", pod nimiž opět najdete krátký popis jednotlivých kousků. Výletníkům zdar!


Oděvy běžného dne I.

22. března 2015 v 10:42 | Vaše Anny

Domnívám se, že by bylo zbytečné popisovat tu, co se nosilo v jednotlivých dekádách minulého století, jak to některé blogy s podobným zaměřením dělají. Jednak si ani netroufnu, nejsem odborník na slovo vzatý a jednak si to každý může zjistit z jiných zdrojů - teď nemyslím samozřejmě google, ale něco serioznějšího, jako například publikaci Móda v ulicích protektorátu. Proto jsem se rozhodla přidávat postupně svoje outfity, kterými se lze inspirovat, popřípadě jen zmapovat v čem mě na ulici můžete potkat. V minulém příspěvku jste třeba mohli vidět mé večerní dobovky, a tak jsem se rozhodla pokračovat naopak s oblečením pro běžný den. K jednotlivým kouskům přidávám i krátký popis, aby bylo ve všem jasno :)

 
 

Reklama